Massage stretching therapy.
|

Fizjoterapia – co musisz wiedzieć o tym kierunku studiów

O przynależności fizjoterapii do nauk medycznych i nauk związanych ze sportem napisano już całe tomy. Dla nas istotne jest to, że kandydaci dysponują wyborem. Fizjoterapię można bowiem studiować w różnych typach uczelni, począwszy od szkół medycznych, poprzez akademie wychowania fizycznego, aż po wyższe szkoły, akademie i uniwersytety prywatne. Czym jest fizjoterapia? Jest to wiedza o wykorzystaniu, w celach terapeutycznych, naturalnych zdolności organizmu do reakcji na różnego rodzaju bodźce. Takie sformułowanie niewiele mówi o studiach na tym kierunku, dlatego zapraszamy do dalszej lektury!

Kandydat na Fizjoterapię w szkole średniej

Aby dobrze przygotować się do rekrutacji i zwiększyć swoje szanse na pozytywny przebieg procedur rekrutacyjnych powinieneś zdecydować się na konkretną uczelnię dość wcześnie, bo jeszcze przed wyborem przedmiotów maturalnych. Dzięki temu poznasz warunki rekrutacji i dowiesz się, jaka wiedza będzie w szczególny sposób premiowana. Będziesz mógł upewnić się także, czy barierą nie staną się dla Ciebie egzaminy sprawnościowe. 

Studia na kierunku Fizjoterapia

Fizjoterapia to dziedzina, która wymaga bardzo rozległej wiedzy i znacznych umiejętności, dlatego program tych studiów przewiduje poznawanie teorii, jak i praktyki rehabilitacji. Fizjoterapeuta musi dysponować świetną kondycją fizyczną, stąd w planach zajęć tak wiele godzin sportu. Zajęcia na uczelni to wykłady i ćwiczenia. Obok obowiązkowych praktyk w placówkach opieki zdrowotnej studenci muszą także zaliczyć zajęcia w laboratoriach i specjalistycznych pracowniach. 

Szanse zawodowe fizjoterapeuty

Znalezienie pracy w tym zawodzie nie należy do szczególnie trudnych wyzwań. Liczba miejsc, w których może pracować fizjoterapeuta jest imponująca. Należą do nich:

  • prywatne i publiczne placówki ochrony zdrowia;
  • sanatoria;
  • prywatne gabinety masażu;
  • uczelnie, szkoły masażu i fizjoterapii.

Ukończenie fizjoterapii można uznać za poważny sukces życiowy. Po pierwsze, studia nie należą do prostych, łatwych i przyjemnych. Po drugie, aby pomyślnie ukończyć naukę, trzeba wielu godzin praktyk i opieki nad pacjentami. Po trzecie, absolwent tego kierunku ma bardzo szerokie możliwości wyboru pracy zawodowej i rozwoju. Jeśli chcecie przyjrzeć się bliżej tym czynnikom, zapraszamy Was do lektury odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Jak dostać się na Fizjoterapię?

Ten kierunek, jak żaden inny, wymaga rozsądnego podejścia do procedury rekrutacyjnej. Wybierz uczelnię i upewnij się czy musisz zdawać dodatkowy (poza maturą) test sprawnościowy. Zwróć uwagę na listę wysoko punktowanych przedmiotów maturalnych. Kiedy poznasz już warunki rekrutacji, wyznacz sobie konkretne cele i postaw wszystko na staranne i wszechstronne przygotowanie. 

Sprawdź gdzie możesz studiować fizjoterapię

Jakie dziedziny musi znać fizjoterapeuta?

Wykształcenie fizjoterapeuty obejmuje wiele dziedzin. Nie bez przyczyny mówi się, że studia fizjoterapeutyczne to połączenie medycyny i kierunków sportowych. Warto spojrzeć na listę przedmiotów, które znajdują się w planach studiów na uczelniach różnych typów. Fizjoterapeuta musi znać dziedziny takie jak:

  • psychologia;
  • anatomia palpacyjna;
  • biomechanika;
  • terapia manualna;
  • kinezyterapia;
  • fitness;
  • pływanie terapeutyczne;
  • masaż leczniczy. 

Czy łatwo dostać pracę po ukończeniu Fizjoterapii?

Możesz wybrać dwa sposoby na zorganizowanie sobie kariery zawodowej:

  • pracujesz na własny rachunek w swoim gabinecie fizjoterapeutycznym;
  • znajdujesz zatrudnienie w istniejącej placówce i rozpoczynasz długą drogę awansu zawodowego. 

W obu przypadkach nie zapominaj o doskonaleniu zawodowym, kursach, certyfikatach i dalszej nauce. Fizjoterapia to dziedzina, która wymaga uczenia się przez całe życie!

Fizjoterapia określana jest jako sztuka dostarczania odpowiednich bodźców fizycznych organizmom, które dotknięte są chorobą. Dzięki takim oddziaływaniom można przyspieszać lub nawet rozpoczynać proces powrotu do zdrowia. Rzecz jasna, fizjoterapia nie zastępuje leczenia, podobnie jak leczenie farmakologiczne nigdy nie będzie w stanie zastąpić fizjoterapii. Te dwie dziedziny uzupełniają się wzajemnie, tworząc jeden wspólny front oddziaływań medycznych, dzięki którym pacjenci odzyskują zdrowie i sprawność fizyczną.

Fizjoterapia – świetny wybór dla sprawnych fizycznie pasjonatów biologii

Powyższy śródtytuł wydaje się być idealną charakterystyką dobrego kandydata na fizjoterapię. Obok wiedzy, którą można uzyskać przygotowując się do matury z biologii, niezbędna okaże się odpowiednia sprawność fizyczna, świadomość ciała i determinacja. Aby być dobrym studentem tego kierunku należy także opanować język angielski, który jest niezastąpiony w trakcie lektury fachowego piśmiennictwa. 

Student Fizjoterapii

Student tej dziedziny, podobnie jak adepci prawa, medycyny czy nauk technicznych, jest bardzo zajętym człowiekiem. Musi uczestniczyć w wykładach, ćwiczeniach, zajęciach w pracowniach oraz laboratoriach. Oczywiście znaczną część jego czasu pochłaniają praktyki oraz samodzielna nauka. Do przedmiotów, które są szczególnie istotne na tym kierunku można zaliczyć:

  • terapię manualną;
  • masaż leczniczy;
  • fizjologię;
  • anatomię;
  • biomechanikę;
  • patologię;
  • anatomię palpacyjną.

Szanse zawodowe absolwenta Fizjoterapii


Nie tylko szpital może stać się miejscem zatrudnienia fizjoterapeuty. Rozwój wolnego rynku sprawił, że wiele usług medycznych wykonywanych jest w placówkach odnowy biologicznej, sanatoriach, prywatnych gabinetach terapeutycznych i w klubach sportowych. Nawet początkujący fizjoterapeuta może odnieść sukces biznesowy otwierając własny salon masażu czy gabinet fizjoterapii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *