Fizjoterapię można obecnie studiować na wielu typach uczelni, w szkołach medycznych, akademiach wychowania fizycznego czy też wyższych szkołach i uniwersytetach. Czym jest fizjoterapia? Dlaczego warto studiować fizjoterapię? Na jaką pracę mogą liczyć przyszli fizjoterapeuci?
Fizjoterapia – co to za kierunek studiów?
Fizjoterapia jest nauką o metodach leczenia środkami naturalnymi, czyli za pomocą ruchu, bodźców termicznych, kinetycznych, mechanicznych, elektrycznych, świetlnych oraz chemicznych. Metody mają za zadanie rozwijać, utrzymywać i przywracać maksymalne zdolności ruchowe i funkcjonalne.
Czym konkretnie zajmuje się fizjoterapeuta?
Fizjoterapia ma za zadanie wyleczyć pewne dysfunkcje układu nerwowo mięśniowego, mięśniowo szkieletowego, sercowo naczyniowego, a także oddechowego. Obecnie fizjoterapeuci podzielili się ze względu na ukierunkowanie swojej pracy, powstały gabinety rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej oraz terapii bólu. Kolejnym kierunkiem fizjoterapii są fizjoterapeuci sportowi, którzy wyspecjalizowali się w leczeniu urazów wynikających na skutek sportu i większych przeciążeń, którym poddawani są sportowcy.
W trakcie studiów na kierunku fizjoterapia, studenci odbędą zajęcia m.in. z:
- epidemiologii i demografii,
- biofizyki,
- kinezjologii,
- fizjologii człowieka,
- zdrowia publicznego.

Gdzie znaleźć pracę po fizjoterapii?
Absolwenci fizjoterapii nie mają powodu do narzekań, znalezienie pracy w tym zawodzie nie należy do zbyt trudnych wyzwań. Fizjoterapeuci mają do wyboru wiele różnego rodzaju instytucji oraz firm, które będą chciały skorzystać z ich usług.
Absolwenci fizjoterapii mogą znaleźć pracę m.in. w:
- prywatnych i publicznych placówkach ochrony zdrowia,
- gabinetach masażu,
- placówkach fizjoterapeutycznych,
- klubach sportowych,
- sanatoriach,
- uczelniach oraz szkołach masażu i fizjoterapii.